Niezawiśli czy nieomylni
DYSKUSJA O SĘDZIACH
Niezawiśli czy nieomylni
WOJCIECH SADURSKI
Nasz człowiek w Strasburgu, czyli Marek A. Nowicki, zreferował niedawno na tych łamach pierwszą decyzję Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie wytoczonej Polsce przez obywatela polskiego ("Rzeczpospolita", 13. 01. 1998 r. ). Pani Bronisława Proszak skarżyła się na przewlekłość postępowania cywilnego w sprawie szkód wyrządzonych jej przez napaść ze strony sąsiada. Ponieważ nadmierna przewlekłość postępowania jest niezgodna z Europejską Konwencją o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, pani Proszak, której sprawa cywilna toczyła się przez siedem lat, uzyskała dla swej skargi jednomyślne poparcie Europejskiej Komisji Praw Człowieka. Europejski Trybunał nie podzielił jednak tej opinii i w wyroku, który zapadł większością głosów 6:3, przyznał rację władzom polskim.
Marek A. Nowicki, który zasiadał jako jeden z członków Komisji Europejskiej opiniującej sprawę pani Proszak, poświęcił temu króciutki komentarz. Napisał w nim m. in. , że "sprawa okazała się bardzo dyskusyjna, daleka od jednoznaczności". Co prawda pani Proszak przegrała, ale przynajmniej polscy sędziowie już wiedzą, iż ich postępowanie podlega efektywnej kontroli międzynarodowej.
Na to zareagował profesor dr Krzysztof Drzewicki, który w tej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta