Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Historia nauką życia

05 marca 1998 | Gazeta | EC

ROCZNICA

Mija 230 lat od uchwalenia pierwszego polskiego budżetu

Historia nauką życia

ELżBIETA CHOJNA-DUCH

Dziś mija 230. rocznica uchwalenia przez polski parlament pierwszej ustawy budżetowej. 5 marca 1768 r. na Sejmie koronacyjnym Stanisława Augusta Poniatowskiego przyjęto w formie ustawy i wpisano do Zbioru Praw (Volumina Legum) , przedstawioną przez Komisję Skarbową trzy miesiące wcześniej propozycję budżetu Oboyga Narodów -- Skarbu Koronnego i Skarbu Wielkiego Księstwa Litewskiego -- Tabelle intrat i ekspensy rocznej ordynaryjnej i ekstraordynaryjnej. Był to jeden z pierwszych budżetów na świecie, ujmujących w sposób kompleksowy, systematyzujących logicznie dochody i wydatki państwa, i pierwszy na kontynencie europejskim.

Rocznica tego wydarzenia nie jest okrągła, ale przecież istnieją przyczyny, żeby się nią zająć.

Geneza instytucji budżetu

Geneza budżetów państwowych sięga okresu feudalizmu i wiąże się z oddzieleniem majątku publicznego od majątku panującego oraz walką o władzę między monarchą a przedstawicielstwem stanowym -- parlamentem. W walce tej parlamenty zwyciężały stopniowo, zdobywając kolejno uprawnienia do ustalania wielkości podatków, następnie decydowania o wydatkach, a wreszcie prawo do uchwalania budżetu. Budżet miał pełnić rolę hamulca nakładanego panującemu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1327

Spis treści
Zamów abonament