Świat żywic
Konfucjusz uznał bursztyn za cud świata. W Korei bursztynowe kaczki przynoszą szczęście w rodzinie, a symbolem pomyślności osobistej są bursztynowe butony, czyli guzy przy pasach. U pań wzięciem cieszą się sznury maleńkich, kilkumilimetrowych, szlifowanych oliweczek.
Znany był od starożytności. Jego ślady archeolodzy znajdują na Dalekim Wschodzie, w Grecji i w wykopaliskach starożytnego Rzymu. Rzemiosło bursztynowe rozkwitło w XVII i XVIII wieku. Właśnie w tamtych czasach powstała słynna Bursztynowa Komnata. Współcześnie znamy przede wszystkim bursztyn klarowany termicznie, zwany koniakowym, który już w XIX wieku służył do wyrobu cygarniczek, fajek, pierścionków, naszyjników. Do dziś prawie 80 procent jantaru poddaje się obróbce. Polega ona na odbarwianiu niemal do "czystej wody", a potem prażeniu, aby osiągnąć różne odcienie koniakowe. Wiesław...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta