Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Efekt błyskawicy

05 marca 1998 | Magazyn | ma.s.
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Rozmowa Małgorzaty Subotić z Jakubem Karpińskim

Efekt błyskawicy

FOT. MICHAŁ SADOWSKI

Jakub Karpiński, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego. W 1968 roku aresztowany i oskarżony o współorganizowanie demonstracji i zebrań, a także o autorstwo tekstów przyjmowanych na wiecach studenckich. Ponownie aresztowany w 1969 roku, do więzienia na ponad rok trafił w 1970 roku, po procesie "taterników". W latach siedemdziesiątych publikował w "Zapisie" i "Głosie", był członkiem Towarzystwa Kursów Naukowych. Później przebywał za granicą. "Marzec 1968 utrwalił się w postaci stereotypów i przesłon" - ocenia w jednej ze swoich książek, a w innym jej miejscu przypomina, że "o antysemityzmie powiedziano kiedyś, że jest to socjalizm głupców: atakuje zło i szuka uosobienia zła".

Kiedy właściwie zaczął się dla pana Marzec 68 roku?

- Takie wydarzenia mają korzenie, które sięgają daleko. Można by zacząć od klimatu lat sześćdziesiątych na Uniwersytecie. Uniwersytet Warszawski był na tle otoczenia czymś szczęśliwym, udanym. W latach, w których tam studiowałem, czyli 1958 - 64, uczyłem się u niemarksistowskich profesorów. Bo po 56 roku przywrócono do pracy ludzi poprzednio usuniętych. Uczyli mnie tacy profesorowie, jak: Ajdukiewicz, Tatarkiewicz,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1327

Spis treści
Zamów abonament