Poszukiwania światowej sprawiedliwości
ZBRODNIE WOJENNE
Większe obawy wzbudza sąd nieskuteczny niż zbyt silny
Poszukiwania światowej sprawiedliwości
ŻANETA SEMPRICH
W Rzymie, podczas organizowanej 15 czerwca -- 17 lipca przez ONZ międzynarodowej konferencji dyplomatycznej, ma dojść do uzgodnienia tekstu konwencji w sprawie powołania stałego Międzynarodowego Sądu Karnego (ICC) . Obecnie, tzn. od 16 marca do 4 kwietnia, odbywa się w Nowym Jorku ostatnie z sześciu spotkań Komitetu Przygotowawczego, który ma opracować projekt statutu. Nie oznacza to jednak, że temat nie budzi wątpliwości i kontrowersji. Słychać głosy, że jeszcze nie pora na powoływanie takiego sądu. Istnieje bowiem ryzyko, że będzie on sądził tylko "biednych tego świata", a obywatele mocarstw pozostaną bezkarni.
Zbrodnie wojenne to zbrodnie popełnione w czasie trwania zbrojnych konfliktów. Wbrew potocznym mniemaniom wojna ich nie usprawiedliwia. Zostały one skodyfikowane przez prawo międzynarodowe. Konwencja genewska o ochronie osób cywilnych podczas wojny, tzw. IV konwencja, a ściślej jej art. 147, uznaje umyślne zabójstwa (np. rozstrzeliwania) za jej ciężkie naruszenie. Gwałt jest zbrodnią wojenną zgodnie z art. 27 I V konwencji. Stwierdza ona nawet, że kobiety mają być specjalnie chronione przed zamachami na ich cześć. Art. 79--135 IV konwencji określa dokładnie sposób...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta