Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przeszczep ostatniej szansy

01 kwietnia 1998 | Gazeta | ZW

MEDYCYNA

Co najmniej 600 chorych rocznie kwalifikuje się do transplantacjiszpiku kostnego

Przeszczep ostatniej szansy

ZBIGNIEW WOJTASIńSKI

Od kilku lat zwiększa się w Polsce liczba przeszczepów szpiku kostnego, ale wciąż jest ich trzykrotnie mniej niż potrzeb. Paradoksem jest, że główną przeszkodą rozwoju tego rodzaju operacji jest brak środków, jednocześnie chore na białaczki dzieci wysyłane są na kilkakrotnie droższe leczenie za granicę.

W ubiegłym roku liczba przeszczepów szpiku kostnego u dzieci i dorosłych doszła do ok. 200. Zapotrzebowanie jest jednak znacznie większe. Specjaliści twierdzą, że do takich zabiegów co roku kwalifikuje się co najmniej 600 chorych. Są to zarówno pacjenci klinik hematologicznych, cierpiących na białaczki, jak i szpitali onkologicznych -- chorujących na nowotwory tkanki limfatycznej.

Nadzieja w autotransplantacji

Od niedawna poza klinikami hematologicznymi przeszczepy szpiku kostnego wykonywane są też w Centrum Onkologii w Warszawie. -- "Od czerwca 1997 r. wykonaliśmy osiem autotransplantacji, a dwóch kolejnych pacjentów jest w końcowej fazie przygotowań do zabiegu" -- mówi dr Jan Walewski. Specjaliści kliniki nowotworów układu chłonnego twierdzą, że są w stanie przeprowadzić nawet 25--30 takich...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1350

Spis treści
Zamów abonament