Międzynarodówka humanistów
ROZMOWA
Prof. Jerzy Axer z Uniwersytetu Warszawskiego
Międzynarodówka humanistów
: Dobiega końca trzymiesięczna, warszawska sesja Międzynarodowej Szkoły Humanistycznej Europy Środkowowschodniej. Środowisko uniwersyteckie uznało Szkołę za ważne przedsięwzięcie, zainteresowali się nią politycy, był spory oddźwięk w mediach. Czym właściwie jest ta Szkoła?
JERZY AXER: Nazwaliśmy to przedsięwzięcie Szkołą z braku innej, precyzyjniejszej nazwy. Jest to przede wszystkim propozycja stworzenia pewnej wspólnoty pokoleniowej, adresowana do młodych humanistów z naszego regionu Europy. Pomysł Szkoły narodził się z przekonania, że na tym obszarze: w Polsce, na Litwie, Białorusi, Ukrainie, także w Rosji, wielu utalentowanych ludzi chciałoby się kształcić i działać w sferze szeroko pojętych badań humanistycznych, niejako wbrew ekonomicznym warunkom, w jakich żyją. Sądzimy, że stosunkowo niewielka pomoc może im dać szansę realizacji tych marzeń. Wierzymy również, że działalność Szkoły przyczynia się do autentycznego zrozumienia między środowiskami, które mają wpływ na interpretację dziedzictwa kulturowego i kształtowanie pamięci historycznej w krajach, które są dziś opiekunami spadku po niegdysiejszej I Rzeczypospolitej i z którymi w przyszłości będziemy tworzyć nową wspólnotę, bo przecież Unia Europejska będzie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta