Swoboda transakcji nieruchomościami
TRYBUNAŁ W LUKSEMBURGU
Uczyć się na błędach innych
Swoboda transakcji nieruchomościami
CEZARY MIK
Zasada równego traktowania osób państw członkowskich Unii Europejskiej dotyczy także nabywania nieruchomości, korzystania z nich i dysponowania nimi. Wyjątki, podyktowane względami ochrony porządku publicznego, zdrowia lub bezpieczeństwa publicznego, muszą odnosić się do konkretnych sytuacji.
Dekret prezydenta Grecji z 1927 r. zakazywał przenosić własność nieruchomości położonych w regionach nadgranicznych państwa. Złamanie zakazu groziło nieważnością bezwzględną takiej transakcji, a jej stronom -- kara. Podobne sankcje przewidziano za najem (dzierżawę) i inne tego rodzaju czynności prawne, z tym że dotyczyły one nieruchomości miejskich także położonych w regionach nadgranicznych, dokonywanych na dłużej niż trzy lata. Odmienną decyzję mogli podjąć wyłącznie ministrowie spraw wewnętrznych, rolnictwa i obrony narodowej.
Podobne przepisy zawierała ustawa o stanie wyjątkowym z 1938 r. , uzupełniona w 1939 r. Zakazywała ona transakcji (w obrębie prawa rzeczowego lub obligacyjnego) nieruchomościami w regionach nadgranicznych, w strefach nadbrzeżnych, na wyspach i wysepkach Grecji, których stroną byłby podmiot zagraniczny, chyba że wyrażą na to zgodę władze państwowe, miejskie lub rolne. Zainteresowani -- pod rygorem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta