Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nadmierne regulacje są niebezpieczne

20 kwietnia 1998 | Ekonomia | JJ

PAPIERY WARTOŚCIOWE

Jak utrzymać konkurencyjność polskiego rynku

Nadmierne regulacje są niebezpieczne

JAROSłAW JAN DERYłO

Polska jest obecnie wybranką inwestorów zagranicznych, na krajowym rynku papierów wartościowych regularnie pojawiają się nowe emisje. Ta korzystna sytuacja nie wynika jednak z poczynań regulatorów rynków finansowych, którzy powinni zdawać sobie sprawę z faktu, że skutkiem wszelkich regulacji jest odpływ kapitału. Regulacje na poziomie giełdy kierują emitentów i inwestorów na inne rynki, charakteryzujące się większą płynnością i niższymi kosztami transakcji. Z kolei regulacje na poziomie państwa, to w gruncie rzeczy subsydia na rzecz zagranicznych rynków papierów wartościowych.

Już teraz wiele z najbardziej prestiżowych polskich firm wybiera giełdy w Londynie czy Luksemburgu, zamiast polegać wyłącznie na usługach giełdy warszawskiej. Nie jest też zbiegiem okoliczności, że prężny rynek swapów (transakcje wymienne) dla złotego mieści się nie w Warszawie lecz w Londynie, a kontraktami terminowymi i opcjami na akcje znajdujące się w obrocie w Warszawie aktywnie handluje się w Wiedniu. Wynika z tego, że mniej rozwinięte, przeregulowane rynki nie mają przewagi konkurencyjnej nawet w pozyskiwaniu rzekomo skazanych na nie emitentów lokalnych.

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1365

Spis treści
Zamów abonament