Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Plenerowy happening

20 kwietnia 1998 | Gazeta | MG

URBANISTYKA

Społeczna dyskusja nad zagospodarowaniem przestrzennym miasta

Plenerowy happening

Miasta wciąż uczą się reguł samorządności, gospodarki rynkowej i demokracji, respektowania potrzebspołecznych i gospodarowania finansami publicznymi. Kwestie urbanistyczne należą do najtrudniejszych nowych zadań gmin. Nowymspojrzeniem objąć trzeba problemy rozwoju urbanistycznego oraz ochrony dziedzictwakultury i natury.

Straciły rację bytu dawne zasady urbanistyki normatywno-nakazowej, dezaktualizują się dotychczasowe plany zagospodarowania przestrzennego. Ustawa z 1994 r. m. in. narzuca gminom obowiązek sporządzenia studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Jednak formuła studium pozostaje wciąż niedookreślona i nie ułatwia planowania.

Istnieje obawa, czy samorządy są w stanie racjonalnie sterować rozwojem urbanistycznym, szczególnie dużych miast, czy bieżące decyzje przestrzenne nie zablokują możliwości dalszego rozwoju, czy stare przyzwyczajenia w planowaniu nie staną się hamulcem zmian.

Warto w tym momencie sięgnąć do doświadczeń krajów, które wypracowały nową filozofię zagospodarowania przestrzeni.

Sprawdzony wzorzec

Spojrzenie na naszą urbanistykę przez pryzmat doświadczeń francuskich doskonale wykazuje różnice dzielące nas od Francji. W przeciwieństwie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1365

Spis treści
Zamów abonament