Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Informacje

20 kwietnia 1998 | Publicystyka, Opinie | EM

LISTY

Informacje

Suwerenność

Dyskusja na temat konsekwencji "niesuwerennego stanowienia prawa" (por. "Przywrócenie ciągłości między II i III RP", "Rz" nr 53 z 4 marca) prezentuje się cokolwiek osobliwie w kraju, w którym ostatnio siłami niedawnej koalicji konstytucyjnej (SLD i UW) przeforsowano pośpiesznie i zupełnie niepotrzebnie przepis konstytucji ograniczający możność suwerennego kształtowania prawa. A jak wynika z ostatnich doniesień prasowych, "musimy przyjąć całe prawo europejskie", niezależnie od tego, czy się ono nam podoba, czy nie. Konferencja poświęcona tej sprawie nie budzi może emocji społecznych, co nie znaczy, że społeczeństwo utraciło wrażliwość na sprawę suwerenności, mimo usilnej propagandy deprecjonującej suwerenność państwową jako jedną z najcenniejszych wartości. Po 1989 roku w pewnych kręgach opiniotwórczych nie podobał się emblemat Orła Białego na koszulkach reprezentantów Polski, a po dziś dzień nie sposób kupić (nawet w mieście wojewódzkim) flagi biało-czerwonej, aby uczcić święto państwowe lub narodowe. Jest to kuriozum, ponieważ zarówno w USA, jak ikrajach zachodniej Europy nabycie flagi narodowej nie jest żadnym problemem.

Uczestniczący w dyskusji "Przywracanie ciągłości między II i III RP" mieszają płaszczyzny dyskusji, doprowadzając ją do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1365

Spis treści
Zamów abonament