Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Z rezydencji do skorupy żółwia

20 kwietnia 1998 | Gazeta | TW

USA

Wizja domów przyszłości, czyli funkcjonalna ciasnota

Z rezydencji do skorupy żółwia

Czy eleganckie mieszkania w drapaczach chmur na Piątej Alei w Nowym Jorku i w chicagowskim John Hancock Center przeżyją kolejny wiek? Co się stanie z superwygodnymi domami, które wypełniają obrzeża wielkich miast Ameryki? Eksperci przewidują, że w nadchodzących wiekach jedynym miejscem dla pięknego, dostatniego i obszernego domu jednorodzinnego z zielonym trawnikiem i żywopłotami, będzie muzeum.

Dzisiejsi architekci z wizją przyszłości twierdzą całkiem poważnie, że nadchodzące stulecia postawią znaki zapytania nad możliwością, a także celowością posiadania własnego domu, który dziś jest głównym dążeniem Amerykanów. Nie będzie miejsca dla domu jednorodzinnego oddalonego od pozostałych zabudowań w dzielnicy.

Znikająca przestrzeń

Dziś USA jest jednym zniewielu krajów na świecie nie skarżącym się na ciasnotę i przeludnienie. Lecz nie będzie to trwać wiecznie. Wzrost liczby ludności, kosztów energii oraz cen gruntów może już w przyszłym wieku zmusić Amerykanów do życia bliżej sąsiada. Obecnie na jednym akrze gruntu (ponad cztery km kw. ) buduje się przeciętnie cztery domy. W przyszłych wiekach akr pomieści już dwadzieścia domów. Podyktują to warunki ochrony środowiska i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1365

Spis treści
Zamów abonament