Informacje
Informacje
Jedno z najczęściej pojawiających się pytań: czy jeżeli płacę ryczałt, to nie muszę już płacić VAT?
Są to dwa zupełnie odrębne podatki. Podatek zryczałtowany jest formą podatku dochodowego, a VAT jest podatkiem od obrotu. Z reguły tak jest, że podatnik-ryczałtowiec jest zwolniony od VAT. A to dlatego, że w ubiegłym roku miał obrót niższy niż 1, 2 mld zł i w bieżącym roku korzysta ze zwolnienia, które daje mu ustawa o VAT. Wówczas ryczałt staje się dla niego jedynym podatkiem, który musi płacić. Bywa jednak, że ten sam podatnik woli płacić VAT. Wówczas płaci dwa podatki: zryczałtowany od przychodów (obligatoryjnie) i VAT (z własnego wyboru) . Ostatnia nowelizacja ustawy o VAT sprawiła, że jest też trzecia sytuacja, kiedy podatnik musi płacić i ryczałt, i VAT. Dotyczy to tych, którzy w ubiegłym roku mieli przychód niższy niż 1, 2 mld zł (i dlatego płacą ryczałt) , a jednocześnie wykonują działalność, o której mowa w art. 14 ust. 10 znowelizowanej ustawy o VAT.
Przy okazji chcę wyraźnie powiedzieć, że podatek zryczałtowany jest podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a nie podatkiem obrotowym. Zatem podatnik ryczałtu nie płaci już żadnego innego podatku od swoich dochodów. W związku z tym, że w prasie nazwano ryczałt "podatkiem obrotowym", część podatników uznała, że trzeba płacić...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta