Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wielka Europa w małej gminie

12 maja 1998 | Kraj | MS

DZIERZGOŃ

Wyróżnienie w konkursie "Rzeczpospolitej" i FRDL

Wielka Europa w małej gminie

-- Czy 125 kilometrów kwadratowych i ponad 10 tysięcy mieszkańców to dużo czy mało? Czy jest to w ogóle powód do rozważań? Gmina jest gminą. Rządzi się swoimi prawami. A tak naprawdę, to nie ma większego znaczenia ani jej powierzchnia, ani liczba mieszkańców -- mówi Piotr Łączny, burmistrz gminy Dzierzgoń. -- Mam 42 lata i siedem lat pracy w samorządzie. Czy wobec tak krótkiego czasu pracy we władzach gminy powinienem silić się na podsumowanie? Rzadko mam czas na autorefleksję, na zatrzymanie się w codziennej gonitwie, którą lubię, wbrew temu, co mówię, nieraz głośno. Bo ładuje akumulator, daje satysfakcję i pozwala żyć.

Łączny nie ukrywał obaw, kiedy obejmował urząd. Jak to będzie: Ukraińcy, Niemcy, Żydzi i Polacy, z małą grupką rdzennych mieszkańców powiśla. Konglomerat tradycji, poglądów, zwyczajów. -- Pytałem sam siebie, czy gmina Dzierzgoń ma szansę stać się małą ojczyzną -- dla nich, ich dzieci, wnuków? To był mój pierwszy problem. Drugim było bezrobocie.

Politycy odchodzą, bieda w gminie zostaje

Reforma Balcerowicza spowodowała, że duże firmy, także spoza województwa elbląskiego, ale mające swoje filie w Dzierzgoniu, albo...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1384

Spis treści
Zamów abonament