Dialog z lustrem, czyli o czym i jak rozmawiać z Niemcami
WARSZAWA -- BERLIN
Należy zrezygnować ze schematycznego stosunku do zachodniego sąsiada
Dialog z lustrem, czyli o czym i jak rozmawiać z Niemcami
PIOTR BURAS
Tragiczne doświadczenia drugiej wojny światowej nauczyły nas, że od Niemców nie można spodziewać się niczego dobrego, i zostawiły w świadomości Polaków jednobarwny, czarny obraz zachodniego sąsiada. Okazał się on odporny na demokratyczne przemiany w Republice Federalnej Niemiec, proces przezwyciężania przeszłości nazistowskiej, a nawet na lansowany z uporem mit innego, socjalistycznego narodu niemieckiego. Niemiec pozostał tępym Prusakiem gnębiącym polskie dzieci w szkole, bezwzględnym esesmanem w długich czarnych butach lub okrutnym Krzyżakiem. Jako taki doskonale służył polskim komunistom, upatrującym w nienawiści do Niemców źródła legitymizacji własnej władzy i nieodzownego elementu racji stanu powojennej Polski opartej na Odrze.
Po zakończeniu zimnej wojny, zjednoczeniu Niemiec i podpisaniu polskoniemieckich traktatów schemat widzenia Niemców przybrał zgoła odmienne kształty. Afirmatywny stosunek części opinii publicznej do Niemców nie jest wszakże ani zjawiskiem tak powszechnym, jak wcześniejsza do nich wrogość, ani też nie cechuje go podobny do niej polityczny instrumentalizm. Postawienie obok siebie tych dwóch przeciwstawnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta