Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Obrońca z urzędu dla ubogiego

20 maja 1998 | Prawo | TM

ANALIZA

W postępowaniu karnym wykonawczym

Obrońca z urzędu dla ubogiego

TOMASZ MARTISZEK

Niektóre rozwiązania szczegółowe nowych kodyfikacji karnych wywołują kontrowersje, zwłaszcza wśród praktyków. Jedną z nich jest kwestia obrony z urzędu ze względu na niezamożność skazanego w postępowaniu karnym wykonawczym, dyskusyjna także pod rządami obecnych przepisów.

Instytucja obrony w postępowaniu wykonawczym nie jest bynajmniej immanentnym składnikiem nowożytnego procesu karnego i wiąże się z celami, jakie stawia się przed karą (B. Koch, J. Śliwowski: Obrona w kodeksie karnym wykonawczym, "Palestra" 1969 nr 12) . W okresie dominowania racjonalizacji odwetowej o treści kary i czasie jej trwania decydowało wyłącznie postępowanie jurysdykcyjne. Rozumiana jako represja za wyrządzone przestępstwem zło, miała być tak samo dolegliwa dla wszystkich sprawców takich samych przestępstw. Mimo iż element odwetu do pewnego stopnia pozostał aktualny, kara współcześnie ma do spełnienia także inne cele. Ma temu służyć jej indywidualizacja i czasem dość istotne przekształcenie w toku postępowania wykonawczego. Nie można również zapominać, że skazanemu przysługuje wiele uprawnień wraz z przynależną każdej osobie ludzkiej ochroną godności. Z tych właśnie powodów ustawodawca zarówno w kodeksie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1391

Spis treści
Zamów abonament