Nie jest tak źle, jak myślą urzędnicy
ANALIZA
Informacje dla podatnika
Nie jest tak źle, jak myślą urzędnicy
F ILIP ŚWITAłA
Podatnik nie może być narażony na ujemnekonsekwencje błędnej informacji udzielonej przez urzędy skarbowe na żądanie zainteresowanego.
W "Rzeczpospolitej" 20 marca 1998 r. ukazał się artykuł "Kto pyta, ten płaci", w którym przedstawiono stanowisko dotyczące udzielenia podatnikowi przez urząd skarbowy błędnej informacji o zakresie stosowania prawa podatkowego. Zgodnie z nim podatnikowi nie przysługuje żadna ochrona w razie zastosowania się do takiej informacji. Miałaby ona przysługiwać tylko wrazie zastosowania się podatnika do interpretacji wydanej przez ministra finansów i opublikowanej w "Biuletynie Skarbowym". Pogląd ten jest moim zdaniem błędny.
Urzędnicy krakowskiej i bydgoskiej I zby Skarbowej są zdania, że udzielanie pisemnych informacji podatnikom przez organa nie wymienione w ordynacji podatkowej nie jest dopuszczalne. Opierają się na dwóch tezach. Po pierwsze -- ordynacja nic nie mówi o pisemnych informacjach udzielanych przez i zby skarbowe. Po drugie -- jak w yjaśnił Piotr Jędrzejczak, wicedyrektor krakowskiej Izby Skarbowej: "Organa administracji działają na podstawie przepisów prawa. Tu nie ma zasady, że jak coś nie jest zabronione, to jest dozwolone. (...) Musi być...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta