Właściciel pozostaje właścicielem
Faktyczne wywłaszczenie
Właściciel pozostaje właścicielem
Utrata wszelkich możliwości dysponowania własnością, w połączeniu z zaniechaniem prób naprawienia sytuacji przez władze krajowe i sądy, może wiązać się z wystarczająco poważnymi konsekwencjami, aby uznać, iż doszło do faktycznej konfiskaty, nie dającej się pogodzić z prawem do poszanowania mienia.
W 1966 r. policja weszła do mieszkania Elisabety Vasilescu i zajęła 327 złotych przedmiotów. Zdeponowano je w Banku Narodowym. Postępowanie karne umorzono, odebranych precjozów jednak nie zwrócono. W 1990 r. prokurator poinformował małżonków Vasilescu, że nigdy nie wydano postanowienia o ich konfiskacie. W tej sytuacji Elisabeta Vasilescu wystąpiła do sądu o nakazanie bankowi wydania 40 złotych monet oraz pary kolczyków. Sąd nakazał ich zwrot. Odwołania banku nie uwzględniono. Apelację Vasilescu, w której domagała się zwrotu całości złota, oddalono z uzasadnieniem, iż nie żądała tego przed sądem pierwszej instancji. Wyrok stał się prawomocny. Potem jednak prokurator wystąpił do Sądu Najwyższego ojego unieważnienie; wniosek został uwzględniony. Sąd Najwyższy stwierdził, iż sądy nie są uprawnione do wypowiadania się na temat środków podejmowanych w śledztwie, należy to bowiem do wyłącznej właściwości prokuratora.
W skardze do Komisji Elisabeta Vasilescu zarzuciła, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta