Najpierw środki krajowe
Kwestie proceduralne
Najpierw środki krajowe
Jeśli przed złożeniem skargi do Strasburga nie wykorzystano krajowych środków prawnych, należy ustalić, czy skarżący wykazał istnienie specjalnych okoliczności zwalniających go z tego obowiązku.
Ismet Gundem twierdził, że we wsi Sarierik w pobliżu Diyarbakir w południowo-wschodniej Turcji były dwa incydenty zudziałem żołnierzy i strażników wiejskich z okolicznych wsi: 7 stycznia i 13 lutego 1993 r. Podczas pierwszego z nich mieszkańcy byli bici, niszczono ich mienie i zapasy na zimę. Drugi polegał na ostrzeliwaniu domów. Poważnemu zniszczeniu uległ dom Gundema.
Turcja przedstawiła wersję, z której wynikało, że między 7 i 13 lutego 1993 r. siły bezpieczeństwa starały się ochronić mieszkańców wsi i ich mienie przed atakami PKK (Partii Pracujących Kurdystanu) . Parę miesięcy później terroryści spalili kilka budynków należących do rodziny Gundema. Nazajutrz siły bezpieczeństwa przybyły do wsi, aby ustalić straty.
W skardze do Komisji Gundem dowodził, że działania wymierzone w jego irodzinę, aby zmusić go do opuszczenia domu, były nieludzkim iponiżającym traktowaniem (art. 3 konwencji) . Przypomniał zaginięcie swego brata i zarzucił, iż nękanie i zastraszanie przez funkcjonariuszy pozbawiło go poczucia bezpieczeństwa (art. 5 ust. 1) . Dwa ataki na jego dom stanowiły...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta