Trzask, prask, szklanka się zbiła
SZKŁO
Zbieranie może być dobrą zabawą lub luksusową inwestycją, jeśli kupuje się wazon za 25 tys. zł
Trzask, prask, szklanka się zbiła
Wszystko zaczęło się w Mezopotamii (obecnie Irak) około 3 tys. lat p. n. e. Tak przynajmniej twierdzą archeolodzy na podstawie wykopalisk. Szkło dmuchane wynaleziono w I w. p. n. e. Od razu rozpoczęła się jego błyskotliwa kariera -- poczynając od tanich naczyń domowych przez soczewki, których Galileusz używał do doskonalenia swoich teleskopów, po ozdoby dla pań. Kolorowymi paciorkami płacono prymitywnym plemionom za lokalne towary. Ale szkło pełniło także funkcje "prawdziwego" pieniądza. Wyrobów ze szkła jako waluty używano, na przykład, w Wenecji -- słynnym ośrodku jego produkcji już we wczesnym średniowieczu.
Pod koniec XIII w. wenecką produkcję zlokalizowano na pobliskiej wysepce Murano. Tam też, ale dopiero trzy wieki później, po raz pierwszy udało się otrzymać szkło bardzo czyste nazwane cristallo, a także tzw. szkło lodowe o zgranulowanej, lekko spękanej powierzchni. Otrzymuje się je przez zanurzenie cristallo w zimnej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta