Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak zadłużają się samorządy

11 lipca 1998 | Ekonomia | AK

GMINY

Praktyka krajów zachodnioeuropejskich

Jak zadłużają się samorządy

Od kilku miesięcy toczy się w Polsce dyskusja nad kształtem finansów władz lokalnych. Jedną zrozważanych kwestii jest zadłużenie jednostek samorządowych wszystkich szczebli, wtym gmin. Rodzi ono wiele wątpliwości i problemów, rozwiązania których może dostarczyć przegląd zadłużenia krajów zachodnioeuropejskich.

Możliwość zaciągania pożyczek ikredytów przez lokalne samorządy jest zagwarantowana prawnie w e wszystkich państwach zachodniej Europy. Niemniej skala zadłużenia jest różna, co w ynika między innymi z przyjętych rozwiązań dotyczących celu, sposobu ikontroli zadłużenia. Na początku lat 90. roczny dług municypalny przypadający na mieszkańca wynosił w Finlandii około 850 ecu, w Hiszpanii 120 ecu, wbelgijskim regionie Brukseli 160 ecu, w Portugalii 850 ecu, we Francji w municypiach o liczbie mieszkańców poniżej 10 000 -- 600 ecu, wpozostałych 950 ecu.

Dług na inwestycje

Samorządy zadłużają się głównie w dwojaki sposób. Przede wszystkim są to wydatki kapitałowe. Na przykład w prawie brytyjskim zdefiniowano je następująco:

* nabywanie, rekultywowanie, ulepszanie, gromadzenie lub planowanie dotyczące ziemi zwyłączeniem dróg, budynków iinnych konstrukcji,

*...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1436

Spis treści
Zamów abonament