Jeśli chcemy zrozumieć Rosję
LEKTURY
O polskiej rusycystyce, zimorodkach i najnowszej książce Grzegorza Przebindy
Jeśli chcemy zrozumieć Rosję
ANDRZEJ DE LAZARI
W polskiej rusycystyce gwiazdy nie rodzą się zbyt często. Nie chcę przez to powiedzieć, że brak w niej solidnych uczonych, których dorobek doceniany jest nie tylko w naszym kraju. Mówię o takich wydarzeniach wydawniczych, które wpisują badacza ijego metodę od razu do firmamentu nauki światowej. W polskiej "rusycystyce" takim wydarzeniem w 1964 roku była rozprawa habilitacyjna Andrzeja Walickiego "W kręgu konserwatywnej utopii. Struktura i przemiany rosyjskiego słowianofilstwa".
"Rusycystykę" ująłem tu wcudzysłów, gdyż Andrzej Walicki (choć ukończył studia rusycystyczne) był już wówczas dojrzałym filozofem -- historykiem idei -- ipojawienie się jego rozprawy huczniej świętowali filozofowie niż rusycyści. Teraz -- mówię to zpełną odpowiedzialnością -- wrusycystyce polskiej pojawiła się nowa gwiazda na miarę rozprawy Walickiego -- jest nią książka Grzegorza Przebindy "Od Czaadajewa do Bierdiajewa. Spór o Boga iczłowieka w myśli rosyjskiej (1832-- 1922) ". Boję się jednak istwierdzam to zprzykrością, że jej pojawienie się również odnotowane zostanie przede wszystkim przez filozofów.
Dwietendencje rusycystyki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta