Przed 1997 r. było inaczej
Odpisy na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych wkoszty
Przed 1997 r. było inaczej
Od 1 stycznia 1997 r. , po zmianie art. 16 ust. 1 pkt 9 ustawy opodatku dochodowym od osób prawnych (updp) , odpisy i zwiększenia, które wrozumieniu przepisów o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych obciążają koszty działalności pracodawcy, stanowią koszt uzyskania przychodu tylko wówczas, gdy ich równowartość została faktycznie wpłacona na rachunek funduszu. Poprzednio przepis ten był bardziej ogólny. Stwierdzało się w nim tylko, że kosztem uzyskania przychodów są podstawowe odpisy i wpłaty na różnego rodzaju fundusze, jeżeli ich obowiązek lub możliwość tworzenia wciężar kosztów określają odrębne ustawy. Taką zaś była (i jest) ustawa z 4 marca 1994 r. ozakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn. Dz. U. z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm. ; dalej: ustawa) . Warunek wpłaty na rachunek zakładowego funduszu świadczeń socjalnych nie był w ówczesnym art. 16 ust. 1 pkt 9 updp wyartykułowany.
W uchwale z 20 kwietnia 1998 r. (sygn. FPS 4/ 98) , podjętej w składzie siedmiu sędziów Izby Finansowej Naczelnego Sądu Administracyjnego, wyjaśnia się, iż w 1994 r. warunkiem uznania za koszty uzyskania przychodów odpisów na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (art. 16 ust. 1 pkt 9 updp wówczesnym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta