Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Anonimowy głos odczytuje wyrok i jego uzasadnienie

06 sierpnia 1998 | Prawo | MK

WYMIAR SPRAWIEDLIWOŚCI

Bezimienni sędziowie

Anonimowy głos odczytuje wyrok i jego uzasadnienie

Czy sędzia ma prawo, zgadzając się na utrwalanie rozprawy, utajnić swój wizerunek i personalia oraz jakie wrażenie wywołuje ta decyzja w społeczeństwie, które odbiera to jako widoczną oznakę obawy wymiaru sprawiedliwości przed reakcją świata przestępczego na wyrok.

Każdy wyrok wydawany przez skład orzekający "wimieniu Rzeczpospolitej" jest jawny. Utajnieniu może podlegać jedynie jego uzasadnienie, jeśli rozprawa toczyła się zwyłączeniem jawności. Niespotykane jest również utajnianie personaliów oskarżyciela publicznego, protokolanta oraz członków składu orzekającego. Te w szystkie informacje zawiera wokanda lub też są one podawane przy ogłaszaniu wyroku (art. 360 kodeksu postępowania karnego) . Niezrozumiałe jest, dlaczego media miałyby nie ujawniać twarzy ipersonaliów osób sprawujących w imieniu państwa władzę sądowniczą.

Zgodę na dokonywanie nagrań przy użyciu odpowiedniej aparatury, tj. kamer telewizyjnych imikrofonów radiowych, na sali rozpraw wydaje się na podstawie art. 317 k. p. k. Warunkiem jest uzasadniony interes społeczny wprzekazywaniu szerokiej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1458

Spis treści
Zamów abonament