Forma upamiętnienia UPA
KONFLIKTY
Pomnik czy nagrobek
Forma upamiętnienia UPA
Naczelny Sąd Administracyjny ma rozstrzygnąć, czy obiekt wzniesiony na terenie byłego zespołu poklasztornego w Monasterze jest postawionym nielegalnie pomnikiem dla uczczenia Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) czy nagrobkiem dla jej poległych członków, na który nie było potrzebne zezwolenie. Spór jest fragmentem szerszego konfliktu o podłożu historycznym i politycznym, który po raz pierwszy trafił na wokandę sądową.
Skargę złożył Dymitr B. z Przemyśla, działacz Związku Ukraińców-Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego. Na terenie zespołu poklasztornego oo. Bazylianów w Monasterze wwoj. przemyskim rozpoczął w 1994 r. wznoszenie monumentalnego obiektu, zwieńczonego tryzubem, obecnym godłem państwowym Ukrainy, historycznie również znakiem UPA. W cześniej był jednym zinicjatorów podobnej budowy w Werchracie. Powstały także pomniki w Kalnikowie, Starym i Nowym Lubieńcu, Małkowicach, Birczy,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta