Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kontrowersyjne stanowisko

07 października 1998 | Prawo | GK RB

Glosa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego

Kontrowersyjne stanowisko

GRZEGORZ KANIECKI

ROBERT BEM

Trybunał Konstytucyjny orzekł, iż brak zapłaty przez sprzedawcę podatku VAT wykazanego na danej fakturze pozbawia nabywcę prawa do odliczenia podatku naliczonego. Naszym zdaniem ten rewolucyjny pogląd budzi zastrzeżenia.

Wyrok TK z 16 czerwca 1998 r. brzmiał następująco: § 54 ust. 4 pkt 2 rozporządzenia ministra finansów z 15 grudnia 1997 r. w sprawie wykonania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. nr 156, poz. 1024 ze zm. ) nie jest niezgodny z art. 92 ust. 1 i art. 217 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej (sygn. akt U. 9/ 97; Dz. U. nr 76, poz. 506) .

Naszym zdaniem sam wyrok budzi istotne zastrzeżenia. Podstawowe trudności mogą się jednak wiązać z zaakceptowaniem przez praktykę, zwłaszcza przez organa podatkowe, poglądów prawnych wyrażonych w jego uzasadnieniu (opublikowanym w "Monitorze Podatkowym" nr 8 z 1998 r. ). Dlatego poniższa analiza koncentruje się właśnie na uzasadnieniu.

Przede wszystkim zacytujmy normę wynikającą z § 54 ust. 4 pkt 2 rozporządzenia ministra finansów z 15 grudnia 1997 r. (dalej: rozporządzenie) oraz ściśle z nim związanego jego § 54 ust. 9. Zgodnie z tymi przepisami, gdy nabywca posiada fakturę lub...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1511

Spis treści
Zamów abonament