Rozdział w historii słowa
FRANKFURCKIE TARGI KSIňŻKI
Rozdział w historii słowa
Frankfurckie targi książki obchodzą w tym roku okrągły jubileusz pięćdziesięciolecia. Organizatorzy nie planują specjalnej fety z tej okazji, dyrektor targów Peter Weidhaas, przypominając dotychczasowe sukcesy, woli mówić o przyszłości.
A ta jest wielką niewiadomą; w obliczu rozwoju technologii komputerowych, sprzedaży i promocji książek on-line, multimediów, targi w dotychczasowej formule już za kilka lat mogą stać się przeżytkiem. Przez 50 lat udało się jednak frankfurtczykom stworzyć imprezę, która ma stały rozdział w dziejach słowa drukowanego.
Pierwsze Frankfurckie Targi Książki zorganizowano w 1949 roku w pomieszczeniach klasycystycznego kościoła św. Pawła. Wówczas w imprezie wzięło udział zaledwie 200 wystawców z Niemiec. W tegorocznej imprezie uczestniczy ok. 9800 wystawców ze 107 krajów. Oficjalna statystyka podaje, że prezentowanych będzie 370 tys. tytułów, w tym 86 tys. nowości. Targi zajmują powierzchnię ok. 200 tys. metrów kwadratowych. Jest to ogromny kompleks, liczący już dziesięć pawilonów. Od pierwszej do dziesiątej hali jest ponad kilometr i odcinek ten uczestnicy targów pokonują zwykle specjalnymi autobusami kursującymi co 30 sekund i zawsze wypchanymi po brzegi.
Frankfurckie Targi dają pełny przegląd tego,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta