Vademecum współczesnego oświecenia
FILOZOFIA
Czy liberalna demokracja stosuje "reguły knebla"?
Vademecum współczesnego oświecenia
Cokolwiek by nie rzec onaszym wspaniałym wieku, trzeba przyznać, że nie jest on nazbyt filozoficzny. Nie okazał się na tyle mądry, by poradzić sobie -- choćby myślowo -- z tym, co sam sprokurował, nie mówiąc już o tym, by potrafił sprostać tym katastrofom i zagrożeniom, które stały się dowodem słabości także ludzkiego rozumu. W każdym razie we współczesnej refleksji mało było mądrości, która by przekonywała, odpowiadając na podstawowe pytania, co robiła dawniejsza filozofia, a więc jak żyć, czym się kierować w życiu, jak się orientować w świecie, co jest ważne, kim jestem ja -- człowiek? Było sporo odpowiedzi i na te pytania, ale okazały się one niewystarczające lub nie miały wpływu na ducha czasu i umysły ludzi.
Profesor filozofii, którego wykładów słuchałem w poprzedniej epoce filozoficznej, bo jeszcze przed 1968 rokiem, mawiał, że nie wypada, mimo wszystko, nie znać dawniejszej filozofii i takich filozofów jak Platon, Kartezjusz czy Pascal. Trzeba ich znać choćby dla towarzyskiej ogłady, cytaty z nich przydadzą się w każdym salonie. Minęła epoka, kiedy wybierało się między kursem filozofii Tatarkiewicza a kursem WKP (b) , podobnie jak minęła epoka tolerancji dla Tatarkiewicza czy Ingardena, których...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta