Spór o zasady państwowe
Odpowiedzialność sędziów za złamanie niezawisłości
Spór o zasady państwowe
KAZIMIERZ. M. U JAZDOWSKI
Niezawisłość sędziowska jest warunkiem rządów sprawiedliwego prawa. Sprzeniewierzenie się zasadzie niezawisłości sędziowskiej jest zawsze deliktem o nadzwyczajnym charakterze. Występuje przeciwko sprawiedliwości ten, kto jest w najwyższym stopniu odpowiedzialny za jej urzeczywistnianie. Dramat polskiego sądownictwa związany jest z obecnością w korporacji sędziowskiej grupy sędziów, którzy przed rokiem 1989 naruszyli niezawisłość sędziowską. Sejm po raz drugi zajmuje się kwestią ustanowienia w stosunku do nich szczególnych zasad odpowiedzialności dyscyplinarnej. Lewica twierdzi, że debata nad tą kwestią jest pozbawionym znaczenia sporem o przeszłość. Tymczasem rozwiązanie tej sprawy ma istotne znaczenie dla autorytetu sądownictwa i rozumienia instytucji konstytucyjnych.
Wbrew nadziejom, jakie żywiono po upadku komunizmu, skompromitowani sędziowie nie odeszli dobrowolnie z zawodu. Obecnie ocenienie ich nie jest możliwe na podstawie ogólnych zasad postępowania dyscyplinarnego. Sędziowie kryją się za zasłoną przedawnienia. Trzyletni termin przedawnienia działa na ich korzyść i uniemożliwia wszczęcie postępowania. Istota zgłoszonego przez AWS projektu polega na ustanowieniu wobec tych sędziów nadzwyczajnych reguł...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta