Odejście od ręcznego sterowania
HOLDING
Zarządzanie spółką kapitałową
Odejście od ręcznego sterowania
MARIUSZ WOJTUNIK, BOGDAN DRACZYńSKI
Wynikiem transformacji polskiej gospodarki w kierunku rozwiązań prorynkowych, a także następstwem wzrastającej liczby spółek, ich dążenia do poprawy efektywności gospodarowania oraz chęci zapewnienia sobie pewnej i stabilnej pozycji na rynku jest pojawienie się w Polsce nowej formy zgrupowania przedsiębiorstw. Pojawienie się tej formy to również efekt uboczny podziału nieefektywnych molochów gospodarczych minionego systemu. Forma ta, znana w okresie przedwojennym i funkcjonująca od dziesięcioleci w krajach rozwiniętych gospodarczo, nosi nazwę holdingu.
Organizacja holdingu oparta jest na formule spółki kapitałowej (akcyjnej lub z ograniczoną odpowiedzialnością) . Stąd też dla opanowania zasad zarządzania holdingiem niezbędne jest zrozumienie istoty spółki kapitałowej, jej organizacji, zasad zarządzania oraz możliwości, a także ograniczeń wynikających z przepisów prawa i dotyczących jej istnienia i funkcjonowania.
Praktyka kilku minionych lat pokazała, że kadry menedżerskie wielu spółek funkcjonujących w strukturze holdingowej nie w pełni zdają sobie sprawę ze specyfiki tej organizacji, szczególnie w aspekcie organizacji i zarządzania. Nie wszyscy bowiem rozumieją, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta