Uprzywilejowane dochodzenieroszczeń w nowym stanie prawnym
Bankowy tytuł egzekucyjny
Uprzywilejowane dochodzenieroszczeń w nowym stanie prawnym
MARIUSZ KRZYSZTOFEK
Ustawa z 29 sierpnia 1997 r. -- Prawo bankowe (Dz. U. nr 140, poz. 939) zrównuje pozycję stron stosunków umownych z prawa bankowego, przez zmniejszenie zakresu przywilejów egzekucyjnych banków i uchylenie ograniczeń środków ochrony praw dłużników. Jednocześnie ogranicza uprzywilejowanie banków w stosunku do innych wierzycieli. Praktyka jednak dowodzi, że przepisy ustawy dotyczące dochodzenia przez banki roszczeń z tytułu umów zawartych przed jej wejściem w życie powodują istotną niepewność co do stanu prawnego. Narusza to prawa kontrahentów banków, np. z tytułu umów o kredyt bankowy oraz o rachunek bankowy. Owa niepewność dotyczy trybu dochodzenia roszczeń przez banki i środków ochrony praw dłużników.
Nowe prawo bankowe (dalej: n. p. b. ) weszło w życie 1 stycznia 1998 r. Zgodnie z art. 193 poprzednie prawo bankowe (dalej: s. p. b. ) straciło moc. Przepis art. 181 n. p. b. stanowi, że do umów zawartych przez banki, w tym do gwarancji bankowych i poręczeń udzielonych przed wejściem w życie n. p. b. , stosuje się przepisy dotychczasowe. Tymi zaś są art. 53 ust. 2, 3 i 4 s. p. b. Przemawia za tym następująca argumentacja. Przepis art. 48 ustawy 6 grudnia 1996 r. o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta