Nie ma podstaw do unieważnienia
Różnice kursowe z 1989 roku
Nie ma podstaw do unieważnienia
Rozstrzygający dla oceny, czy zachodzą przesłanki uchylenia decyzji z powodu rażącego naruszenia prawa, jest stan prawny istniejący w dniu wydania tej decyzji. Na taką ocenę nie może mieć wpływu ani późniejsza zmiana prawa, ani tym bardziej zmiana jego interpretacji.
Taką tezę, istotną dla praktyki, sformułował Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 28 listopada 1997 r. (sygn. III SA 1134/ 96) , oddalającym skargę Animex S. A. na decyzję ministra finansów z lipca 1996 r. W 1993 r. spółka ta zwróciła się do urzędu skarbowego o zwrot podatku dochodowego za 1989 r. zapłaconego bezpodstawnie z powodu nieuwzględnienia w korekcie obliczenia podatku za 1989 r. strat nadzwyczajnych z tytułu ujemnych różnic kursowych. Urząd skarbowy wydał wówczas decyzję odmowną.
W 1996 r. Animex powrócił do sprawy, domagając się stwierdzenia nieważności decyzji urzędu z 1993 r. z powodu rażącego naruszenia prawa. Jako podstawę spółka wskazała art. 156 § 1 pkt 2 kodeksu postępowania administracyjnego oraz jego art. 157 § 2.
Pierwszy z tych przepisów zobowiązuje organ podatkowy do stwierdzenia nieważności decyzji, która została wydana bez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta