Reforma armii nie usprawni dowodzenia
WOJSKO
Zdaniem oficerów Krakowskiego Okręgu Wojskowego
Reforma armii nie usprawni dowodzenia
Proponowana przez MON reforma kształtu organizacyjnego sił zbrojnych spowoduje zamieszanie, nadmierne koszty, stworzy struktury zbyt rozbudowane, zbiurokratyzowane i w żadnym stopniu nie usprawni dowodzenia -- twierdzą oficerowie z dowództwa Krakowskiego Okręgu Wojskowego. Proponują własny pomysł przebudowy polskiej armii podzielonej na siły wchodzące do NATO oraz siły narodowego systemu obrony -- zorganizowane w obszary operacyjne, na bazie istniejących okręgów wojskowych. Pozwoli to m. in. na zmniejszenie liczby etatów w dowództwach oraz liczebności armii do 165 tysięcy.
W 1992 roku powołano Krakowski Okręg Wojskowy, modelową i nowoczesną strukturę, kompatybilną z siłami NATO, mającą zapewnić lepsze bezpieczeństwo Polski od strony wschodniej. Sformowanie KOW oraz przesunięcie m. in. z Tarnowa do Przemyśla 14 Brygady Pancernej wiązało się z bardzo poważnymi wydatkami i wysiłkiem organizacyjnym. Teraz MON przygotowało nowy projekt organizacji sił zbrojnych, który w kręgach oficerskich Krakowskiego Okręgu Wojskowego budzi poważne obawy.
Czujemy się oszukani
- Nie dość, że wyłożone w ostatnich pięciu latach olbrzymie pieniądze będą wyrzucone w błoto, to nowy model organizacyjny nie gwarantuje sprawności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta