Teodor Dydyński
LEKSYKON PRAWNIKOW POLSKICH
Teodor Dydyński
Prawo rzymskie regulowało stosunki między instytucjami państwa oraz obywatelami w zakresie ich uprawnień osobowych i majątkowych. Elementy tego prawa spotykamy w prawie polskim już w statutach Kazimierza Wielkiego i statucie wareckim, a także w prawie magdeburskim. W polskim szkolnictwie prawniczym przywiązywano do jego znajomości dużą wagę, a jego wykładami i badaniem wpływu na nasze prawo zajmowało się wielu wybitnych przedstawicieli polskiej nauki prawa. W Szkole Głównej Warszawskiej w latach 1865--69, a po przekształceniu jej w uniwersytet w latach 1869--95 prawo rzymskie wykładał Teodor Dydyński, w drugiej połowie XIX w. jedyny czynny naukowo prawnik romanista w Królestwie Kongresowym.
Teodor Dydyński urodził się 31 marca 1836 r. w Bydgoszczy. Jego ojciec, zubożały szlachcic Maksymilian Gozdawa-Dydyński, był urzędnikiem sądowym. Szkołę powszechną przyszły profesor prawa rzymskiego ukończył w rodzinnej Bydgoszczy, nauki gimnazjalne pobierał zaś w Trzemesznie, gdzie w 1856 r. otrzymał świadectwo dojrzałości. Następnie do 1868 r. studiował historię, prawo i literaturę na Uniwersytecie we Wrocławiu. Uczęszczał tam m. in. na wykłady prof. A. Rossbacha. Uzupełniał też studia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta