Kryzys po moskiewsku
Jedyny sposób na przeżycie, to ograniczenie wydatków
Kryzys po moskiewsku
Rozwijająca się dynamicznie w ostatnich latach rosyjska stolica wydawała się być do niedawna odporna na skutki postkomunistycznego załamania gospodarczego Rosji. Dopiero obecny kryzys finansowy nie ominął Moskwy. Z opublikowanego niedawno raportu na temat sytuacji finansowej Moskwy w okresie pierwszych dziewięciu miesięcy tego roku wynika, że dochody budżetu, prawie 10-milionowej metropolii, były o 3, 89 mld rubli (ok. 230 mln USD) niższe niż zakładano. To ponad 10 proc. oczekiwanych wpływów budżetowych.
Władze stolicy koncentrują się więc na ograniczeniu wydatków w ostatnim kwartale tego roku, mobilizując przy tym wszelkie dostępne środki w celu odzyskania zaległych podatków. Wśród największych dłużników figurują Zjednoczone Systemy Energetyczne, rosyjski monopol energetyczny kierowany przez Anatolija Czubajsa, a także kontrolowany przez Borysa Bieriezowskiego pierwszy program rosyjskiej telewizji, ORT. Obaj ci politycy są przeciwnikami politycznymi mera Moskwy Jurija Łużkowa, który uczestniczy aktywnie w kampanii prezydenckiej licząc na przedterminowe wybory. Zamierza w nich wystąpić jako prawdziwy cudotwórca, który w ciągu ostatnich lat przekształcił Moskwę w nieomal europejską metropolię.
Budżetowe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta