Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czas ucieka

13 stycznia 1999 | Kraj | NA

REKOMPENSATY

Odszkodowania dla ofiar III Rzeszy

Czas ucieka

Długie pożegnanie wojny

Sejmowa Komisja Spraw Zagranicznych omawiała wczoraj propozycję poparcia starań o uzyskanie odszkodowań dla ofiar III Rzeszy. Posłowie z powodu braku kworum odłożyli głosowanie nad dezyderatem w tej sprawie, który miałby zostać skierowany do rządu.

Bezpośrednim powodem podjęcia problemu odszkodowań była decyzja rządu niemieckiego o odrzuceniu roszczenia 22 tysięcy polskich obywateli, których podczas wojny skierowano do przymusowych prac w Niemczech. Z roszczeniem o 2,4 miliarda marek wystąpił Polski Związek Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych. Związek zapowiedział, że wystąpi z powództwem do niemieckich sądów o trzykrotnie wyższe odszkodowanie od 15 wielkich koncernów niemieckich, które korzystały w czasie wojny z przymusowej pracy Polaków.

Polscy obywatele nie są objęci federalną ustawą odszkodowawczą, którą władze niemieckie uchwaliły w 1952 roku. Odszkodowania dla obywateli polskich blokowała decyzja władz PRL, które w 1953 roku zrzekły się wszelkich tego typu roszczeń wobec Niemieckiej Republiki Federalnej. Drugim aktem ograniczającym możliwości występowania polskiego rządu do władz niemieckich jest, według niektórych interpretacji,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1594

Spis treści
Zamów abonament