Fabryka strat
W spółce Normiko Holding, której interesy bada trzech prokuratorów, PFRON tracił przez lata dziesiątki milionów złotych
Fabryka strat
/teksty/wydanie_990113/publicystyka_a_1-1.F.gif">
LESZEK KRASKOWSKI
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zainwestował w Normiko Holding ponad 45 milionów złotych. Spółka jest na krawędzi bankructwa i domaga się dalszych dotacji. Prokuratura Wojewódzka w Warszawie zapowiada wniesienie aktu oskarżenia przeciwko trzem osobom odpowiedzialnym za nadużycia.
Niemal każda większa transakcja Normiko była finansową aferą. Spółka z o.o. - założona przez PFRON we wrześniu 1993 r. - kupowała nie istniejące tytuły prasowe, kasy komputerowe będące elektronicznym złomem, niesprzedawalne drogie australijskie wózki inwalidzkie i pieluchomajtki olbrzymich rozmiarów. Lokowała pieniądze w plajtującym banku i upadającej firmie turystycznej. Bez powodzenia grała na giełdzie. Płaciła za nie dostarczony towar. Dawała pożyczki bez zabezpieczeń firmom i osobom prywatnym. Kupowała bezużyteczne plany rozbudowy budynków w... kanadyjskiej prowincji Ontario. Wszystkie te absurdalne - na pierwszy rzut oka - transakcje finansował PFRON, który miał w Normiko 100 proc. udziałów.
Fundusz tworzył...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta