Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Komu opłaci się II filar

26 stycznia 1999 | Ubezpieczenia | JK

REFORMA EMERYTALNA

Zawiłości przepisów wyjaśnia Teresa Guzelf, główny specjalista w Biurze Pełnomocnika Rządu ds. Reformy Zabezpieczenia Społecznego

Komu opłaci się II filar

Rozpoczynamy cykl rozmów z Teresą Guzelf, legislatorką z Biura Pełnomocnika Rządu ds. Reformy Zabezpieczenia Społecznego, a więc osobą, która uczestniczyła w tworzeniu ustaw stanowiących podstawę prawną nowego systemu emerytalnego. Spróbujemy wyjaśnić jego zawiłości i zrozumieć, co oznaczają nowe przepisy. Zaczynamy od spraw, o które czytelnicy pytają najczęściej.

Pierwszym i najtrudniejszym dylematem, jaki reforma emerytalna postawiła najliczniejszej grupie ubezpieczonych - ludziom między 30 a 50 rokiem życia - jest konieczność podjęcia decyzji: pozostać tylko w ZUS czy przystąpić również do II filara ubezpieczeniowego. Co się bardziej opłaci?

TERESA GUZELF: Wybór jest trudny i wymaga analizy własnej sytuacji - życiowej, zawodowej i zdrowotnej. Istota systemu trójfilarowego polega na tym, że w przyszłości można będzie uzyskać świadczenia na starość aż z trzech źródeł. Pierwsze z nich, dostępne i obowiązkowe dla wszystkich, to emerytura z ZUS. Drugie - obowiązkowe dla osób, które w dniu wejścia w życie ustawy, czyli 1 stycznia 1999 r., miały poniżej 30 lat, dobrowolne dla osób w przedziale wieku 30-50 lat i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1605

Spis treści
Zamów abonament