Polska-Rosja: Korytarze niezgody
Sprawa tranzytowego połączenia z obwodem kaliningradzkim, rola NATO, limity uzbrojenia - to główne tematy, jakie podejmie minister Geremek w Moskwie
Korytarze niezgody
Trudny dialog
RYS. MAREK DĄBROWSKI
SŁAWOMIR POPOWSKI
Sprawa budowy magistrali komunikacyjnej z Białorusi przez Suwalszczyznę do obwodu kaliningradzkiego ma być - według informacji "Rzeczpospolitej" - jednym z pierwszych punktów zaproponowanego przez stronę rosyjską porządku rozmów ministra Bronisława Geremka w Moskwie. W zamian - podobno - Rosjanie gotowi są pójść na ustępstwa w sprawach żeglugi polskich jednostek przez Cieśninę Pilawską.
Tym razem - ze względu na polskie konotacje historyczne - Rosjanie wystrzegali się używania określenia "korytarz", co kilka lat temu wywołało naszą ostrą reakcję. Istota problemu pozostała jednak nie zmieniona.
Magistrala strategiczna
Kontrowersje wokół tzw. korytarza tranzytowego i specjalnych warunków dla rosyjskiego tranzytu do Kaliningradu przez Polskę trwają od listopada 1993 r., kiedy to ówczesny wicepremier Władimir Szumiejko poinformował, że rosyjski rząd rozważa plany utworzenia takiego korytarza przez północno-wschodnie województwa RP. W tym samym roku Gazprom wystąpił z projektem budowy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta