Balast przedawnienia
Przymusowe pozbawienie własności
Balast przedawnienia
WIKTOR E. ŁYSZCZAK
Przedawnienie nie powinno być przeszkodą do ponownego merytorycznego rozpatrzenia spraw z okresu powojennego, kiedy w ramach tzw. walki klasowej pozbawiano ludzi własności.
W komentarzu do kodeksu cywilnego z 1972 r. napisano, że instytucja przedawnienia ma szczególnie pozytywne znaczenie ze względu na to, iż bez zwłoki, w warunkach gospodarczo-społecznych, w których obrót gospodarczy w przeważającej części jest w rękach sektora uspołecznionego, a gospodarka narodowa opiera się na planowaniu, ułatwia dochodzenie roszczeń. Dlatego m.in. potrzebne było połączenie instytucji przedawnienia i prekluzji (określony termin na dokonanie czynności prawnej) w jedną instytucję przedawnienia.
Obecny kodeks cywilny po zmianach wprowadzonych do niego w 1990 r. kategorycznie stwierdza w art. 117 § 1, że roszczenia majątkowe ulegają przedawnieniu. Od tej zasady są co prawda wyjątki, ale nieliczne, dla poruszonego tu tematu nie mające znaczenia.
Zgodnie z art. 118 k.c. termin przedawnienia wynosi 10 lat, a dla roszczeń okresowych oraz roszczeń związanych z działalnością gospodarczą - 3 lata, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. Przykładowo: art. 624 k.c. przewiduje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta