Spór o kompleksowość udzielania określonego rodzaju świadczeń
Czy Kasy Chorych mogą zawierać umowy z zakładami opieki zdrowotnej anestezjologów
Spór o kompleksowość udzielania określonego rodzaju świadczeń
Drukujemy niżej dwie opinie na temat dopuszczalności zawierania umów przez Kasy Chorych z zakładami opieki zdrowotnej anestezjologów. Jedną wydała Rada Legislacyjna 20 stycznia 1999 r.; autorem drugiej jest dr hab. Hubert Izdebski , profesor nauk prawnych.
Rada Legislacyjna: umowy są niedopuszczalne
1. Ustawa o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym stanowi w art. 53 ust. 1, iż Kasy Chorych zawierają umowy o udzielanie świadczeń ze świadczeniodawcami posiadającymi uprawnienia do udzielania świadczeń. W okresie przejściowym, za który uznano pierwszy rok działania nowego systemu, przyznano Radzie Ministrów kompetencję do określenia w drodze rozporządzenia wymagań i kryteriów, jakim powinni odpowiadać świadczeniodawcy, oraz zasad i trybu zawierania umów ze świadczeniodawcami na pierwszy rok działalności Kas Chorych (art. 169b ustawy). Z tej kompetencji RM skorzystała i wydała rozporządzenie z 27 października 1998 r. w sprawie wymagań i kryteriów, jakim powinni odpowiadać świadczeniodawcy, oraz zasad i trybu zawierania umów ze świadczeniodawcami na pierwszy rok działalności Kas Chorych.
Dla omawianego problemu podstawowe znaczenie ma § 5...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta