Precedensowe orzeczenie Sądu Najwyższego
Pierwszoinstancyjne, a zarazem jednoinstancyjne postępowanie przed Sądem Antymonopolowym
Precedensowe orzeczenie Sądu Najwyższego
STANISŁAW GRONOWSKI
Sąd Najwyższy, odrzucając kasację od wyroku Sądu Antymonopolowego, przesądził, iż do SA mają zastosowanie przepisy kodeksu postępowania cywilnego o sądzie pierwszej instancji. Ponadto zdecydował, że od wyroku SA uchylającego decyzję prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów kasacja nie przysługuje. To precedensowe rozstrzygnięcie ma istotne znaczenie dla praktyki (postanowienie z 7 października 1998 r.; sygn. akt I CKN 265/98).
Od powstania w 1990 r. SA były kłopoty z określeniem jego charakteru, w szczególności czy odnoszą się do niego przepisy o sądzie pierwszej, czy też drugiej instancji. W tej kwestii do dzisiaj brak jednoznacznie sformułowanego przepisu. Nie czyni tego art. 10 ustawy z 24 lutego 1990 r. o przeciwdziałaniu praktykom monopolistycznym (tekst jedn. Dz. U. z 1997 r. nr 49, poz. 318, ze zm.), art. 30 ustawy z 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne (Dz. U. nr 54, poz. 348, ze zm.), poszerzający właściwość rzeczową SA na rozpoznawanie odwołań od decyzji prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, a także art. 47928-35 k.p.c., regulujący tryb postępowania przed SA. W sposób nie budzący wątpliwości zostało przesądzone tylko to, że SA został utworzony w Sądzie Wojewódzkim w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta