Policja usuwa blokady; Polityczna odpowiedzialność wojewodów
W kilkudziesięciu miejscach Polski zatarasowano drogi i przejścia graniczne
Policja usuwa blokady
Szacunek dla prawa, nieuchronność zmian
- Działania policji w sytuacjach kryzysowych
/teksty/wydanie_990126/kraj_a_1-3.F.gif">
Protestujący rolnicy zablokowali wczoraj drogi w kilkudziesięciu miejscach w całym kraju. Kilku wojewodów próbowało walczyć z nimi z pomocą policji, ale nie przyniosło to większego efektu. Trzech policjantów zostało rannych pod Nowym Dworem Gdańskim. Dzisiaj rządowy zespół do spraw wsi ma rozmawiać z przedstawicielami rolniczych związków zawodowych. Do rozmów nie zostali jednak zaproszeni przedstawiciele "Samoobrony".
Według danych policji rolnicy z "Samoobrony", Krajowego Związku Kółek i Organizacji Rolniczych i "S" rolników indywidualnych zatarasowali drogi w 132 miejscach. Według samych zainteresowanych protestów było kilkaset. Policja szacowała, że w całym kraju w protestach brało udział około ośmiu tysięcy rolników i 1800 traktorów, kombajnów, samochodów osobowych i ciężarowych. Tylko niektóre blokady udało się policji zlikwidować po rozmowach z chłopami.
Pierwszy raz policja użyła siły do rozbicia blokady w Lubecku k. Lublińca. Na polecenie wojewody śląskiego Marka
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta