Gorzej niż w teorii
Podsumowanie 1998 roku
Gorzej niż w teorii
Ubiegły rok nie był najlepszy dla funduszy powierniczych. Wyniki większości spośród nich wykazują bardzo silne uzależnienie od koniuktury na giełdzie. Z analizy wynika, że podobne rezultaty można było osiągnąć samodzielnie i nwestując w akcje największych spółek.
Jakkolwiek łatwo byłoby wskazać bezapelacyjnego lidera funduszy powierniczych, porównanie poszczególnych wyników wobrębie "peletonu" jest już kwestią trudniejszą i mniej oczywistą. Samo zestawienie rocznej zmiany wartości netto jednostek (abstrahując, że kilka funduszy nie działa nawet pełny rok) powiedzieć tu może niewiele. Przykładem jest niemal identyczna wartość (ok. 27 proc. ) osiągnięta przez wszystkie 3 fundusze DWS: zarówno obligacyjny, zrównoważony, jak i agresywny. Roczna stopa zwrotu nie oddaje bowiem dobrze oczekiwanej na przyszłość dynamiki zmian ani ponoszonego ryzyka -- koniecznych do rzetelnej oceny efektywności zarządzania funduszem.
Związani z indeksem
Rozwiązaniem jest analiza stóp zwrotu osiąganych przez fundusze bieżąco na przestrzeni całego roku, nie tylko w ich sumarycznym bilansie. Za podstawę do takiej analizy posłużyły tygodniowe (poniedziałek do poniedziałku) zmiany procentowe wartości jednostek uczestnictwa funduszy -- jako mniej obarczone przypadkowością, czy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta