Zagrożenia wolności prasy
Analiza przepisów kodyfikacji karnych
Zagrożenia wolności prasy
/teksty/wydanie_990208/prawo_a_1-1.F.gif">
RYS. ROBERT DĄBROWSKI
Wolność prasy nie jest przywilejem nadanym mediom. Jest atrybutem wolnego społeczeństwa, żyjącego w demokratycznym państwie prawa. To ono, zgodnie z art. 10 europejskiej konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, ma prawo do wolności wyrażania opinii, posiadania poglądów oraz otrzymywania i przekazywania informacji i idei bez ingerencji władz publicznych i bez względu na granice państwowe.
Polskie prawo, zwłaszcza kodeksy karne obowiązujące od 1 września 1998 r., zawierają wiele rozwiązań tę wolność ograniczających. Szczególny niepokój budzą regulacje przydające osobom piastującym stanowiska publiczne lepsze warunki ochrony ich dóbr osobistych niż zwykłym obywatelom. Rozwiązanie to, nie dość że samo w sobie absurdalne, pozostaje w sprzeczności z orzecznictwem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.
Zespół Programowy Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP - red. Andrzej Goszczyński, prof. Bogudar Kordasiewicz, prof. Ewa Łętowska, mec. Maciej Łuczak, mec. Jerzy Naumann, red. Stanisław Podemski, prof. Andrzej Redelbach, prof. Andrzej Rzepliński, prof. Wojciech Sadurski - w niniejszym opracowaniu przedstawia uwagi do tych regulacji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta