Zagrożenia wolności prasy
DOKUMENTACJA
Analiza przepisów kodyfikacji karnych
Zagrożenia wolności prasy
Wolność prasy nie jest przywilejem nadanym mediom. Jest a trybutem wolnego społeczeństwa, żyjącego w demokratycznym państwie prawa. To ono, zgodnie z art. 10 europejskiej konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, ma prawo do wolności wyrażania opinii, posiadania poglądów oraz otrzymywania i przekazywania informacji i idei bez i ngerencji władz publicznych i bez względu na granice państwowe.
Polskie prawo, zwłaszcza kodeksy karne obowiązujące od 1 września 1998 r. , zawierają wiele rozwiązań tę wolność ograniczających. Szczególny niepokój budzą regulacje przydające osobom piastującym stanowiska publiczne lepsze warunki ochrony ich dóbr osobistych niż zwykłym obywatelom. Rozwiązanie to, nie dość że samo w sobie absurdalne, pozostaje wsprzeczności z orzecznictwem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.
Zespół Programowy Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP -- red. Andrzej Goszczyński, prof. Bogudar Kordasiewicz, prof. Ewa Łętowska, mec. Maciej Łuczak, mec. Jerzy Naumann, red. Stanisław Podemski, prof. Andrzej Redelbach, prof. Andrzej Rzepliński, prof. Wojciech Sadurski -- w niniejszym opracowaniu przedstawia uwagi do tych regulacji kodeksu karnego, kodeksu postępowania karnego i kodeksu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta