Przeszczepianie życia
MEDYCYNA
W Polsce wciąż brakuje powszechnej akceptacji dla pobierania narządów
Przeszczepianie życia
ZBIGNIEW WOJTASI ńSKI
W 1998 r. nieznacznie zwiększyła się w Polsce liczba przeszczepów narządów, ale nadal wykonuje się ich trzykrotnie mniej niż winnych krajach europejskich. Kolejka chorych oczekujących na transplantację wciąż się zwiększa, mimo że coraz więcej osób akceptuję tę metodę ratowania życia. Podobnie jest w innych państwach: z braku dawców oraz wysoko kwalifikowanych specjalistów wydłuża się czas oczekiwania na operację.
- Jedyną szansą przeżycia naszej córki chorej na białaczkę jest przeszczep szpiku kostnego. Niestety, jak do tej pory nie znaleziono dla niej o dpowiedniego dawcy -- alarmują rodzice 6-letniej Jessiki, leczonej w Akademii Medycznej we Wrocławiu. Podobnych dramatycznych apeli o pomoc jest znacznie więcej. WPolsce dopiero o d niedawna tworzony jest bank szpiku kostnego, który co roku jest jedyną nadzieją ocalenia życia dla kilkuset chorych na białaczkę. Od prawie dwóch lat próbuje go utworzyć Urszula Jaworska, aktorka z Warszawy -- pierwsza w kraju pacjentka, której lekarze przed kilku laty przeszczepili szpik kostny, pobrany o d nie spokrewnionej z nią osoby. Otrzymała go od dawcy z Holandii: matki pięciorga dzieci, która zgłosiła się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta