Cena ozdrowienia
REFORMA OCHRONY ZDROWIA
Potrzeba więcej rynku i konkurencji, anie dodatkowych komponentów socjalnych
Cena ozdrowienia
JANUSZ A. MA JCHEREK
Niemal jednocześnie weszły w życie reformy dwóch systemów powszechnych i obowiązkowych ubezpieczeń: emerytalnych izdrowotnych. Dzięki tej pierwszej część naszych składek, ściąganych przez ZUS i znikających dotąd bez śladu, stała się przedmiotem zabiegów potężnych instytucji finansowych, przekształcając nas z ubezwłasnowolnionych petentów państwowego molocha w pożądanych klientów renomowanych towarzystw ubezpieczeniowych wabiących nas kosztownymi reklamami.
W wyniku tej drugiej zostaliśmy przymusowymi członkami wyznaczonej nam odgórnie kasy chorych, zagubionymi intruzami systemu, niepewnymi, czy w potrzebie uzyskamy pomoc niezadowolonych lekarzy i strajkującego personelu i czy koszty ratowania naszego zdrowia lub życia zostaną rzeczywiście pokryte bez dodatkowych łapówek, zatem czy nie przyjdzie nam zapłacić uszczerbkiem zdrowotnym lub finansowym. Różnica wynika nie ze stopnia przygotowania o bu reform, jak twierdzą niektórzy, lecz z odmiennych założeń, przyjętych u podstaw ich projektowania.
Podnoszą się głosy, że reforma ubezpieczeń zdrowotnych została zaprojektowana, przygotowana i wprowadzona tak fatalnie, że należy się z niej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta