Nowe oblicze medycyny
Biochipy pomogą wcześniej wykrywać groźne choroby i dozować leki
Nowe oblicze medycyny
ZBIGNIEW WOJTASI ńSKI
Za kilka lat będzie można wykrywać raka iwiele innych groźnych schorzeń zanim pojawiają się pierwsze i ch objawy, wcześniej nawet niż pozwalają stosowane obecnie metody diagnostyczne. Do rewolucji w medycynie mają doprowadzić "biochipy": detektory zaburzeń DNA, na którymi pracują intensywnie biochemicy, elektronicy oraz genetycy. W terapii będą stosowane inteligentne leki -- chipy precyzyjnie uwalniające leki.
Pierwsze tego rodzaju "nukleinowe mikroprocesory", zawierające na powierzchni tysiące molekuł DNA zamiast obwodów scalonych, są już wykorzystywane: o d 1997 r. dysponuje nimi ponad 20 amerykańskich klinik leczenia chorych na AIDS. Służą do wykrywania w wirusie HIV mutacji genetycznych dwóch kluczowych jego enzymów -- odwrotnej transkryptazy iproteazy. Pozwalają lekarzom wcześniej zmieniać chorym terapię, jak tylko zauważą, że zarazek ulega przemianom uodporniającym go na zaaplikowane leki. Wynik testu znany jest już po kilku minutach od pobrania i poddania analizie próbki krwi.
Genetyczne mikrolaboratorium
Podobnie wprzyszłości mają wyglądać badania diagnostyczne innych schorzeń, np. nowotworów. Obecnie genetycy potrafią już wykrywać zaburzenia wgenach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta