Z krainy łososia
Nasza nieznajomość kultury skandynawskiej jest równie duża jak Bałtyk wąski
Z krainy łososia
W pojęciu współczesnego człowieka o tak zwanym naukowym światopoglądzie, to, co mityczne, jest przeciwieństwem tego, co prawdziwe. Mit stał się czymś w rodzaju pojęcia-worka, do którego wrzucane bywają: iluzja, propaganda, klechda, wiara, kłamstwo, fantastyka. Współczesny człowiek uważa, że tak jak niegdyś istniał "młot na czarownice", tak obecnie świat dysponuje "młotem na mity" w postaci nauki; bo kto jeśli nie ona demaskuje mity i umieszcza w muzeum w dziale "historia i przeżytek myśli ludzkiej"? Jeżeli współczesny człowiek tak uważa, jest w błędzie.
Dziedzictwo
Nauka nie demistyfikuje mitu, ale bada go; nauka uważa, że mit jest żywym źródłem, z którego ludzkość czerpie do dziś. Tej definicji nie należy rozumieć prostacko. Ludzkość w obecnej chwili nie fascynuje się męką Prometeusza przykutego do skały,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta