Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Z krainy łososia

24 lutego 1999 | Gazeta | KK

Nasza nieznajomość kultury skandynawskiej jest równie duża jak Bałtyk wąski

Z krainy łososia

W pojęciu współczesnego człowieka o tak zwanym naukowym światopoglądzie, to, co mityczne, jest przeciwieństwem tego, co prawdziwe. Mit stał się czymś w rodzaju pojęcia-worka, do którego wrzucane bywają: iluzja, propaganda, klechda, wiara, kłamstwo, fantastyka. Współczesny człowiek uważa, że tak jak niegdyś istniał "młot na czarownice", tak obecnie świat dysponuje "młotem na mity" w postaci nauki; bo kto jeśli nie ona demaskuje mity i umieszcza w muzeum w dziale "historia i przeżytek myśli ludzkiej"? Jeżeli współczesny człowiek tak uważa, jest w błędzie.

Dziedzictwo

Nauka nie demistyfikuje mitu, ale bada go; nauka uważa, że mit jest żywym źródłem, z którego ludzkość czerpie do dziś. Tej definicji nie należy rozumieć prostacko. Ludzkość w obecnej chwili nie fascynuje się męką Prometeusza przykutego do skały,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1630

Spis treści
Zamów abonament